Contact Form 7 - en to ro translation catalogue (220 entries)

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
ro: %1$s este <strong>învechit (ă)</strong> deoarece a apărut versiunea %2$s de Contact form 7 fără a exista o alternativă disponibilă.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
ro: %1$s este <strong>învechit (ă)</strong> deoarece a apărut versiunea %2$s de Contact form 7! Folosește %3$s.

en: %s ago
ro: Acum %s

en: (required)
ro: (obligatoriu)

en: (select language)
ro: (selectează limba)

en: * One choice per line.
ro: * O opțiune per linie.

en: * That means visitor who accepts the term unchecks it.
ro: * Presupune că vizitatorul care acceptă termenii va fi nevoit să o debifeze.

en: * quiz|answer (e.g. 1+1=?|2)
ro: * întrebare|răspuns (ex. 1+1=?|2)

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
ro: <strong>Contact Form 7 %1$s necesită WordPress %2$s sau o versiune ulterioară.</strong> Vă rugăm <a href="%3$s"> actualizaţi versiunea WordPress</a>.

en: <strong>Jetpack may cause problems for other plugins in certain cases.</strong> <a href="%s" target="_blank">See how to avoid it.</a>
ro: <strong>Jetpack poate cauza probleme pentru alte module în anumite cazuri.</strong> <a href="%s" target="_blank">Vezi cum poți evita asta.</a>

en: Acceptable file types
ro: Tipuri de fișiere acceptate

en: Acceptance
ro: Confirmare

en: Add New
ro: Adaugă

en: Additional Settings
ro: Setări suplimentare

en: Additional headers:
ro: Antete suplimentare:

en: Albanian
ro: Albaneză

en: Allow multiple selections?
ro: Permite selecții multiple?

en: And, put this code into the File Attachments field below.
ro: Şi, pune acest cod în câmpurile Ataşare Fişiere de mai jos.

en: And, put this code into the Mail fields below.
ro: Şi, pune acest cod în câmpurile adresă de email de mai jos.

en: Arabic
ro: Arabă

en: Armenian
ro: Armeană

en: Author
ro: Autor

en: Azerbaijani
ro: Azeră

en: Background color
ro: Culoarea de fundal

en: Bangla
ro: Bengali

en: Basque
ro: Bască

en: Belarusian
ro: Bielorusă

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Brazilian Portuguese
ro: Portugheză (Brazilia)

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Catalan
ro: Catalană

en: Central Kurdish
ro: Kurdă (centrală)

en: Checkboxes
ro: Căsuțe cu bifă

en: Chinese (Simplified)
ro: Chineză (simplificată)

en: Chinese (Traditional)
ro: Chineză (tradiţională)

en: Choices
ro: Opțiuni

en: Contact
ro: Formular de contact

en: Contact Form
ro: Formular de Contact

en: Contact Form 7 needs your support. Please donate today.
ro: Contact Form 7 are nevoie de ajutorul tău. Te rog să donezi astăzi.

en: Contact Forms
ro: Formulare de Contact

en: Contact form %d
ro: Formulare de contact %d

en: Contact form created.
ro: Formularul de contact a fost creat.

en: Contact form deleted.
ro: Formularul de contact a fost șters.

en: Contact form saved.
ro: Formularul de contact a fost salvat.

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy this code and paste it into the form left.
ro: Copiați acest cod și lipiți-l în formularul din stânga.

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
ro: Copiați acest cod și lipiți-l în corpul unei pagini, unui articol sau widget.

en: Croatian
ro: Croată

en: Czech
ro: Cehă

en: Danish
ro: Daneză

en: Date
ro: Dată

en: Date format seems invalid.
ro: Formatul datei pare invalid.

en: Date format that the sender entered is invalid
ro: Formatul datei introduse de expeditor este invalid

en: Date is earlier than minimum limit
ro: Data este mai devreme decât limita minimă

en: Date is later than maximum limit
ro: Data este mai târzie decât limita maximă

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Delete
ro: Șterge

en: Docs
ro: Documentaţie

en: Donate
ro: Donează

en: Drop-down menu
ro: Meniu selecții

en: Duplicate
ro: Copiază

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Edit
ro: Editează

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ro: Editează &#8220;%s&#8221;

en: Edit Contact Forms
ro: Editează Formulare de Contact

en: Email
ro: Adresă email

en: Email address seems invalid.
ro: Adresa de email nu pare validă.

en: Email address that the sender entered is invalid
ro: Adresa email specificată de expeditor este invalidă

en: English
ro: Engleză

en: Error in deleting.
ro: Eroare la ștergere.

en: Estonian
ro: Estonă

en: FAQ
ro: Întrebări frecvente

en: Failed to send your message. Please try later or contact the administrator by another method.
ro: Mesajul nu a fost trimis. Vă rugăm să încercați mai târziu sau încercați o altă metodă de contact.

en: Failed to upload file.
ro: Nu s-a reușit atașarea fișierului.

en: Failed to upload file. Error occurred.
ro: Nu s-a reușit atașarea fișierului. S-a produs o eroare.

en: File attachments:
ro: Fișiere atașate:

en: File size limit
ro: Limita dimensiunii fișierului

en: File upload
ro: Atașare fișier

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: For image
ro: Pentru imagine

en: For input field
ro: Pentru câmp de introducere

en: Foreground color
ro: Culoarea textului

en: Form
ro: De la

en: French
ro: Franceză

en: From:
ro: De la:

en: From: %s
ro: De la: %s

en: Galician
ro: Galeză

en: Generate Tag
ro: Generare Tag

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German
ro: Germană

en: Greek
ro: Greacă

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hungarian
ro: Ungară

en: Image settings
ro: Setări imagine

en: Image size
ro: Dimensiunea imaginii

en: Indian Bengali
ro: Bengali indiană

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Input field settings
ro: Setări câmpuri

en: Insert a blank item as the first option?
ro: Introduce un item gol ca primă opțiune?

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Italian
ro: Italiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
ro: Încă un modul pentru formularul de contact. Simplu și flexibil.

en: Korean
ro: Coreană

en: Label
ro: Etichetă (label)

en: Large
ro: Mare

en: Latvian
ro: Letonă

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Macedonian
ro: Macedoneană

en: Mail
ro: Adresă de email

en: Mail (2)
ro: Adresă de email (2)

en: Make checkboxes exclusive?
ro: Să fie căsuțele exclusive?

en: Make this checkbox checked by default?
ro: Să fie bifată implicit această căsuță?

en: Make this checkbox work inversely?
ro: Să fie inversat modul de funcționare a acestei căsuțe?

en: Malay
ro: Malaieză

en: Maltese
ro: Malteză

en: Medium
ro: Medie

en: Message Body:
ro: Mesaj:

en: Message body:
ro: Mesajul:

en: Messages
ro: Mesaje

en: Name
ro: Nume

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Note: To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.
ro: Notă: Pentru a folosi codul de securitate (CAPTCHA), ai nevoie să instalezi modulul Really Simple CAPTCHA.

en: Number (slider)
ro: Număr (slider)

en: Number (spinbox)
ro: Număr (spinbox)

en: Number format seems invalid.
ro: Formatul numărului  nu pare valid.

en: Number format that the sender entered is invalid
ro: Formatul numărului introdus de expeditor este invalid

en: Number is larger than maximum limit
ro: Numărul este mai mare decât limita maximă

en: Number is smaller than minimum limit
ro: Numărul este mai mic decât limita minimă

en: Old code is also available.
ro: Vechiul cod este de asemenea disponibil.

en: Or
ro: Sau

en: Persian
ro: Persană

en: Please accept the terms to proceed.
ro: Vă rugăm să citiți termenii înainte de a trimite.

en: Please fill the required field.
ro: Vă rugăm să verificați câmpurile obligatorii.

en: Polish
ro: Poloneză

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Put a label first, a checkbox last?
ro: Pune o etichetă înainte, o bifă la sfârşit?

en: Quiz
ro: Întrebare

en: Quizzes
ro: Întrebări

en: Radio buttons
ro: Butoane radio

en: Required field?
ro: Câmp obligatoriu?

en: Romanian
ro: Română

en: Russian
ro: Rusă

en: Save
ro: Salvează

en: Search Contact Forms
ro: Caută Formulare de Contact

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ro: Rezultatele căutării pentru &#8220;%s&#8221;

en: Send
ro: Trimite

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
ro: Expeditorul nu a introdus răspunsul corect la întrebare.

en: Sender's message was failed to send
ro: Nu s-a reușit trimiterea mesajului expeditorului

en: Sender's message was sent successfully
ro: Mesajul expeditorului a fost trimis cu succes

en: Sending ...
ro: În curs de trimitere...

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Settings
ro: Setări

en: Sinhala
ro: Singaleză

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovene
ro: Slovenă

en: Small
ro: Mică

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Subject
ro: Subiectul

en: Subject:
ro: Subiectul:

en: Subject: %s
ro: Subiect: %s

en: Submission was referred to as spam
ro: Ceea ce ai trimis a fost considerat spam

en: Submit button
ro: Buton de trimitere

en: Support
ro: Suport

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Tamil
ro: Tamilă

en: Telephone number
ro: Număr de telefon

en: Telephone number seems invalid.
ro: Numărul de telefon pare invalid.

en: Telephone number that the sender entered is invalid
ro: Numărul de telefon introdus de expeditor este invalid

en: Text area
ro: Câmp text

en: Text field
ro: Câmp text

en: Thai
ro: Thailandeză

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
ro: Codul trimis de expeditor nu corespunde cu CAPTCHA

en: There are terms that the sender must accept
ro: Există câmpuri cu termeni ce trebuie acceptați de expeditor

en: There is a field that the sender must fill in
ro: Mai este un câmp care trebuie completat de expeditor

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
ro: Acest formular de contact conține coduri de securitate CAPTCHA, însă bibliotecile necesare (GD și FreeType) nu sunt disponibile pe serverul tău.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
ro: Acest formular de contact conține coduri de securitate CAPTCHA, însă dosarul temporar pentru fișiere (%s) nu există sau nu se poate scrie în el. Poţi să creezi dosarul sau să-i modifici permisiunile manual.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
ro: Acest formular de contact conține câmpuri pentru ataşamente, însă dosarul temporar pentru fișiere (%s) nu există sau nu se poate scrie în el. Poţi sa creezi dosarul sau să-i modifici permisiunile manual.

en: This date is too early.
ro: Data este prea devreme.

en: This date is too late.
ro: Data este prea târzie.

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
ro: Acest email este trimis prin intermediul formularului de contact de pe  %1$s (%2$s)

en: This field requires author's URL
ro: Acest câmp necesită adresa web a autorului

en: This field requires author's email address
ro: Acest câmp necesită adresa email a autorului

en: This field requires author's name
ro: Acest câmp necesită numele autorului

en: This file is too large.
ro: Fișierul este prea mare.

en: This file type is not allowed.
ro: Acest tip de fișiere este interzis.

en: This number is too large.
ro: Numărul este prea mare.

en: This number is too small.
ro: Numărul este prea mic.

en: Title
ro: Titlu

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
ro: Pentru a folosi codul de securitate (CAPTCHA), ai nevoie de modulul <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> instalat.

en: To:
ro: Pentru:

en: Turkish
ro: Turcă

en: URL seems invalid.
ro: URL-ul pare invalid.

en: URL that the sender entered is invalid
ro: URL-ul introdus de expeditor este invalid

en: Ukrainian
ro: Ucrainiană

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Uploaded file is not allowed file type
ro: Tipul fișierului atașat nu este permis

en: Uploaded file is too large
ro: Fișierul atașat este prea mare

en: Uploading a file fails for PHP error
ro: Atașarea fișierului a returnat o eroare PHP

en: Uploading a file fails for any reason
ro: Atașarea fișierului nu merge nicicum

en: Use HTML content type
ro: Folosește tipul conținutului HTML

en: Use mail (2)
ro: Folosește adresa de email (2)

en: Use the default language (%s)
ro: Foloseşte (%s) ca limbă implicită

en: Use this text as placeholder?
ro: Foloseşti acest text ca substituent?

en: Validation errors occurred
ro: Au apărut erori de validare

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
ro: Au apărut erori de validare. Vă rugăm să verificați câmpurile și să reîncercați trimiterea.

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Wrap each item with <label> tag?
ro: Înconjoară fiecare obiect cu <etichetă>?

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ro: Sunteți pe cale să ștergeți acest formular de contact.
      'Cancel' pentru a anula, 'OK' pentru a continua.

en: You are not allowed to delete this item.
ro: Nu se poate șterge acest item.

en: You are not allowed to edit this item.
ro: Nu se poate edita acest item.

en: Your Email
ro: Adresa de email

en: Your Message
ro: Mesaj

en: Your Name
ro: Numele

en: Your answer is not correct.
ro: Răspunsul introdus este greșit.

en: Your contribution is needed for making this plugin better.
ro: Contribuţia ta este necesară pentru îmbunătățirea acestui modul.

en: Your entered code is incorrect.
ro: Codul introdus este greșit.

en: Your message was sent successfully. Thanks.
ro: Mesajul dvs. a fost trimis. Vă mulțumim.

en: bytes
ro: octeţi

en: optional
ro: opțional
