Contact Form 7 - en to pl_PL translation catalogue (218 entries)

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
pl_PL: %1$s jest <strong>wycofane</strong> od wersji %2$s.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
pl_PL: %1$s jest <strong>wycofane</strong> od wersji %2$s! Zamiast tego użyj %3$s.

en: %s ago
pl_PL: %s temu

en: (required)
pl_PL: (wymagane)

en: (select language)
pl_PL: (wybierz język)

en: * One choice per line.
pl_PL: * każda opcja musi być w oddzielnej linii

en: * That means visitor who accepts the term unchecks it.
pl_PL: * To oznacza, że aby użytkownik zaakceptował warunek musi odznaczyć ten przycisk.

en: * quiz|answer (e.g. 1+1=?|2)
pl_PL: * quiz|odpowiedź (np. 1+1=?|2)

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
pl_PL: <strong>Wtyczka Contact Form 7 %1$s wymaga WordPressa w wersji %2$s lub nowszej.</strong> Proszę najpierw <a href="%3$s">zaktualizować WordPress</a>.

en: <strong>Jetpack may cause problems for other plugins in certain cases.</strong> <a href="%s" target="_blank">See how to avoid it.</a>
pl_PL: <strong>Jetpack może powodować problemy z innymi wtyczkami.</strong> <a href="%s" target="_blank">Zobacz jak tego uniknąć.</a>

en: Acceptable file types
pl_PL: Dozwolone typy plików

en: Acceptance
pl_PL: Akceptowanie

en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: Additional Settings
pl_PL: Ustawienia dodatkowe

en: Additional headers:
pl_PL: Dodatkowe nagłówki:

en: Afrikaans
pl_PL: Afrykański

en: Albanian
pl_PL: Albański

en: Allow multiple selections?
pl_PL: Umożliwić wybranie większej ilości opcji?

en: And, put this code into the File Attachments field below.
pl_PL: I dodaj ten kod w polu Załączonych plików poniżej.

en: And, put this code into the Mail fields below.
pl_PL: I umieść kod w polach emaila poniżej.

en: Arabic
pl_PL: Arabski

en: Armenian
pl_PL: Ormiański

en: Author
pl_PL: Autor

en: Azerbaijani
pl_PL: Azerski

en: Background color
pl_PL: Kolor tła

en: Basque
pl_PL: Baskijski

en: Belarusian
pl_PL: Białoruski

en: Bosnian
pl_PL: Bośniacki

en: Brazilian Portuguese
pl_PL: Brazylijski portugalski

en: Bulgarian
pl_PL: Bułgarski

en: CAPTCHA
pl_PL: Captcha

en: Catalan
pl_PL: Kataloński

en: Checkboxes
pl_PL: Pole wyboru

en: Chinese (Simplified)
pl_PL: Chiński (uproszczony)

en: Chinese (Traditional)
pl_PL: Chiński (tradycyjny)

en: Choices
pl_PL: Opcje

en: Contact
pl_PL: Formularze

en: Contact Form
pl_PL: Formularz

en: Contact Form 7
pl_PL: Formularze

en: Contact Form 7 needs your support. Please donate today.
pl_PL: Wtyczka Formularze potrzebuje Twojego wsparcia. Proszę, wspomóż ją dzisiaj.

en: Contact Forms
pl_PL: Formularze

en: Contact form %d
pl_PL: Formularz %d

en: Contact form created.
pl_PL: Formularz został dodany.

en: Contact form deleted.
pl_PL: Formularz został usunięty.

en: Contact form saved.
pl_PL: Formularz został zapisany.

en: Copy
pl_PL: Skopiuj

en: Copy this code and paste it into the form left.
pl_PL: Skopiuj ten kod i wklej go do formularza po lewej.

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
pl_PL: Skopiuj ten kod i wklej go na stronę, wpis lub widget.

en: Croatian
pl_PL: Chorwacki

en: Czech
pl_PL: Czeski

en: Danish
pl_PL: Duński

en: Date
pl_PL: Data

en: Date format seems invalid.
pl_PL: Format daty jest niepoprawny.

en: Date format that the sender entered is invalid
pl_PL: Format daty podany przez nadawcę jest niepoprawny.

en: Date is earlier than minimum limit
pl_PL: Data jest wcześniejsza niż okreśłone minimum.

en: Date is later than maximum limit
pl_PL: Data jest późniejsza niż określone maximum.

en: Default value
pl_PL: Domyśłna wartość

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Docs
pl_PL: Dukumentacja

en: Donate
pl_PL: Wspomóż

en: Drop-down menu
pl_PL: Rozwijane menu

en: Dutch
pl_PL: Holenderski

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edit &#8220;%s&#8221;
pl_PL: Edytuj &#8220;%s&#8221;

en: Edit Contact Forms
pl_PL: Edytuj formularz

en: Email address seems invalid.
pl_PL: Podany adres e-mail jest niepoprawny.

en: Email address that the sender entered is invalid
pl_PL: Adres e-mail jest niepoprawny

en: English
pl_PL: Angielski

en: Error in deleting.
pl_PL: Błąd w trakcie usuwania.

en: Estonian
pl_PL: Estoński

en: Failed to send your message. Please try later or contact the administrator by another method.
pl_PL: Twoja wiadomość nie została wysłana.

en: Failed to upload file.
pl_PL: Błąd podczas przesyłania pliku.

en: Failed to upload file. Error occurred.
pl_PL: Nie udało się przesłać pliku. Wystąpił błąd.

en: File attachments:
pl_PL: Załączone pliki:

en: File size limit
pl_PL: Maksymalna wielkość pliku

en: File upload
pl_PL: Przesyłanie pliku

en: Finnish
pl_PL: Fiński

en: For image
pl_PL: Dla zdjęcia

en: For input field
pl_PL: Dla pola

en: Foreground color
pl_PL: Kolor pierwszego planu

en: Form
pl_PL: Formularz

en: French
pl_PL: Francuski

en: From:
pl_PL: Od:

en: From: %s
pl_PL: Nadawca: %s

en: Galician
pl_PL: Galicyjski

en: Generate Tag
pl_PL: Utwórz znacznik

en: Georgian
pl_PL: Gruziński

en: German
pl_PL: Niemiecki

en: Greek
pl_PL: Grecki

en: Hebrew
pl_PL: Hebrajski

en: Hindi
pl_PL: Hinduski

en: Hungarian
pl_PL: Węgierski

en: Image settings
pl_PL: Ustawienia zdjęcia

en: Image size
pl_PL: Wielkość zdjęcia

en: Indonesian
pl_PL: Indonezyjski

en: Input field settings
pl_PL: Ustawienia pola

en: Insert a blank item as the first option?
pl_PL: Wstawić pustą pozycję jako pierwszą opcję?

en: Irish
pl_PL: Irlandzki

en: Italian
pl_PL: Włoski

en: Japanese
pl_PL: Japoński

en: Korean
pl_PL: Koreański

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: Large
pl_PL: Duże

en: Latvian
pl_PL: Łotewski

en: Lithuanian
pl_PL: Litewski

en: Macedonian
pl_PL: Macedoński

en: Mail
pl_PL: Email

en: Mail (2)
pl_PL: Email (2)

en: Make checkboxes exclusive?
pl_PL: Ustawić pola wyboru jako wyłączne?

en: Make this checkbox checked by default?
pl_PL: Czy zaznaczyć tą opcję domyślnie?

en: Make this checkbox work inversely?
pl_PL: Czy ustawić to pole aby działało odwrotnie?

en: Malay
pl_PL: Malajski

en: Maltese
pl_PL: Maltański

en: Medium
pl_PL: Średnie

en: Message Body:
pl_PL: Treść wiadomości:

en: Message body:
pl_PL: Treść wiadomości:

en: Messages
pl_PL: Komunikaty

en: Name
pl_PL: Imię

en: Norwegian
pl_PL: Norweski

en: Note: To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.
pl_PL: Uwaga :Aby używać Captcha musisz mieć włączoną obsługę Captcha.

en: Number (slider)
pl_PL: Liczba (slider)

en: Number (spinbox)
pl_PL: Liczba (spinbox)

en: Number format seems invalid.
pl_PL: Format liczby jest niepoprawny.

en: Number format that the sender entered is invalid
pl_PL: Format liczby podany przez nadawcę jest niepoprawny.

en: Number is larger than maximum limit
pl_PL: Liczba jest większa niż określone maximum.

en: Number is smaller than minimum limit
pl_PL: Liczba jest mniejsza niż określone minimum.

en: Old code is also available.
pl_PL: Starszy kod także jest dostępny.

en: Or
pl_PL: Lub

en: Persian
pl_PL: Perski

en: Please accept the terms to proceed.
pl_PL: Proszę zapoznać się z warunkami oraz zaznaczyć odpowiednie pole aby kontynuować.

en: Please fill the required field.
pl_PL: Proszę uzupełnić wymagane pole.

en: Polish
pl_PL: Polski

en: Portuguese
pl_PL: Portugalski

en: Put a label first, a checkbox last?
pl_PL: Umieścić etykietę na początku, a pole wyboru na końcu?

en: Quizzes
pl_PL: Quizy

en: Radio buttons
pl_PL: Przyciski

en: Required field?
pl_PL: Pole jest wymagane?

en: Romanian
pl_PL: Rumuński

en: Russian
pl_PL: Rosyjski

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Search Contact Forms
pl_PL: Szukaj w formularzach

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pl_PL: Wyniki wyszukiwania dla &#8220;%s&#8221;

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
pl_PL: Poprawna odpowiedń na pytanie nie została udzielona

en: Sender's message was failed to send
pl_PL: Wiadomość nie została wysłana

en: Sender's message was sent successfully
pl_PL: Wiadomość została wysłana

en: Sending ...
pl_PL: Trwa wysyłanie...

en: Serbian
pl_PL: Serbski

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Shortcode
pl_PL: Skrót

en: Slovak
pl_PL: Słowacki

en: Slovene
pl_PL: Słoweński

en: Small
pl_PL: Małe

en: Spanish
pl_PL: Hiszpański

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Subject:
pl_PL: Temat:

en: Subject: %s
pl_PL: Temat: %s

en: Submission was referred to as spam
pl_PL: Wysłany formularz został oznaczony jako spam

en: Submit button
pl_PL: Przycisk wysyłania

en: Support
pl_PL: Pomoc

en: Swedish
pl_PL: Szwedzki

en: Tamil
pl_PL: Tamilski

en: Telephone number
pl_PL: Numer telefonu

en: Telephone number seems invalid.
pl_PL: Podany numer telefonu jest niepoprawny.

en: Telephone number that the sender entered is invalid
pl_PL: Numer telefonu podany przez nadawcę jest niepoprawny.

en: Text area
pl_PL: Obszar tekstowy

en: Text field
pl_PL: Pole tekstowe

en: Thai
pl_PL: Tajski

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
pl_PL: Wpisany kod zgadza się z kodem Captcha

en: There are terms that the sender must accept
pl_PL: Wymagany warunek nie został zaakceptowany

en: There is a field that the sender must fill in
pl_PL: Wymagane pole nie zostało wypełnione

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
pl_PL: Ten formularz zawiera pola Captcha, ale wymagane biblioteki (GD iFreeType) nie są dostępne na serwerze.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
pl_PL: Ten formularz zawiera pola Captcha, ale katalog tymczasowy dla plików (%s) nie istnieje lub nie jest zapisywalny. Możesz utworzyć lub zmienić jego uprawnienia ręcznie.

en: This contact form contains [icl] tags, but they are obsolete and no longer functioning on this version of Contact Form 7. <a href="http://contactform7.com/2009/12/25/contact-form-in-your-language/#Creating_contact_form_in_different_languages" target="_blank">There is a simpler way for creating contact forms of other languages</a> and you are recommended to use it.
pl_PL: Ten formularz zawiera [icl] tagi, które od aktualnej wersji Contact Form 7 nie są wspierane. <a href="http://contactform7.com/2009/12/25/contact-form-in-your-language/#Creating_contact_form_in_different_languages" target="_blank">Są prostsze sposoby ma tworzenie formularzy w innych językach</a> i rekomendowane jest ich używanie.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
pl_PL: Ten formularz zawiera pola przesyłania plików,  ale katalog tymczasowy dla plików (%s) nie istnieje lub nie jest zapisywalny. Możesz utworzyć lub zmienić jego uprawnienia ręcznie.

en: This date is too early.
pl_PL: Podana data jest zbyt wczesna.

en: This date is too late.
pl_PL: Podana data jest zbyt późna.

en: This field requires author's URL
pl_PL: To pole wymaga adresu URL autora

en: This field requires author's email address
pl_PL: To pole wymaga adresu email autora

en: This field requires author's name
pl_PL: To pole wymaga nazwy autora

en: This file is too large.
pl_PL: Plik jest zbyt duży.

en: This file type is not allowed.
pl_PL: Przesyłanie tego rodzaju pliku jest niedozwolone.

en: This mail is sent via contact form on %1$s %2$s
pl_PL: Ten email został wysłany dnia %1$s ze strony %2$s

en: This number is too large.
pl_PL: Ta liczba jest zbyt duża.

en: This number is too small.
pl_PL: Ta liczba jest zbyt mała.

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
pl_PL: Aby używać Captcha musisz zainstalować wtyczkę <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple Captcha</a>.

en: To:
pl_PL: Do:

en: Turkish
pl_PL: Turecki

en: URL
pl_PL: Adres URL

en: URL seems invalid.
pl_PL: Adres URL jest niepoprawny.

en: URL that the sender entered is invalid
pl_PL: Adres URL podany przez nadawcę jest niepoprawny.

en: Ukrainian
pl_PL: Ukraiński

en: Untitled
pl_PL: BEz tytułu

en: Uploaded file is not allowed file type
pl_PL: Typ przesyłanego pliku (rozszerzenie), nie jest dozwolone

en: Uploaded file is too large
pl_PL: Przesyłany plik jest za duży

en: Uploading a file fails for PHP error
pl_PL: Przesyłanie pliku nie powiodło się z powodu błedu PHP

en: Uploading a file fails for any reason
pl_PL: Wgrywanie pliku nie powiodło się z jakiegoś powodu

en: Use HTML content type
pl_PL: Użyj treści w formacie HTML

en: Use mail (2)
pl_PL: Użyj emaila (2)

en: Use the default language (%s)
pl_PL: Użyj domyślnego języka (%s)

en: Use this text as placeholder?
pl_PL: Użyć tego tekstu jako tymczasowego?

en: Validation errors occurred
pl_PL: Wystąpiły błędy

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
pl_PL: Wystąpiły błędy. Sprawdź wszystkie pola formularza i spróbuj wysłać ponownie.

en: Vietnamese
pl_PL: Wietnamski

en: Wrap each item with <label> tag?
pl_PL: Opisać każdą pozycję znacznikiem <label>?

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pl_PL: Zamierzasz usunąć ten formularz.
      'Anuluj' aby przerwać, luk kliknij 'OK' aby kontynuować usuwanie.

en: You are not allowed to delete this item.
pl_PL: Nie posiadasz uprawnień do usunięcia tego formularza.

en: You are not allowed to edit this item.
pl_PL: Nie posiadasz uprawnień do edycji tego formularza.

en: Your Email
pl_PL: Adres email

en: Your Message
pl_PL: Treść wiadomości

en: Your Name
pl_PL: Imię i nazwisko

en: Your answer is not correct.
pl_PL: Odpowiedź nie jest prawidłowa.

en: Your contribution is needed for making this plugin better.
pl_PL: Twoje wsparcie jest potrzebne, aby uczynić tę wtyczkę lepszą.

en: Your entered code is incorrect.
pl_PL: Wpisany kod jest nieprawidłowy.

en: Your message was sent successfully. Thanks.
pl_PL: Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

en: bytes
pl_PL: bajtów

en: optional
pl_PL: opcjonalne
