Contact Form 7 - en to mk translation catalogue (183 entries)

en: (required)
mk: (задолжително)

en: (select language)
mk: (одбери јазик)

en: * One choice per line.
mk: Еден избор по линија.

en: * That means visitor who accepts the term unchecks it.
mk: * Ова значи дека посетителот кој го прифаќа условот го отштиклира.

en: * quiz|answer (e.g. 1+1=?|2)
mk: * квиз/одговор (пр. 1+1=?|2)

en: <strong>The database table for Contact Form 7 does not exist.</strong>
mk: Датабазната табела за Контактна Форма 7 не постои.

en: <strong>The database table for Contact Form 7 does not exist.</strong> You must <a href="%s">create the table</a> for it to work.
mk: <strong>Датабазната табела за Контактна Форма 7 не постои.</strong> Морате <a href="%s">да креирате табела</a> за плагинов да работи.

en: Acceptable file types
mk: Прифатливи типови на фајлови

en: Acceptance
mk: Прифаќање

en: Add New
mk: Додади нов

en: Add new
mk: Додади нов

en: Additional Settings
mk: Додатни Подесувања

en: Additional headers:
mk: Додатни headers:

en: Afrikaans
mk: Африкански

en: Akismet judged the sending activity as spamming
mk: Според Akismet, активноста на праќачот содржи елементи на спамирање

en: Albanian
mk: Албански

en: Allow multiple selections?
mk: Дозволи повеќе селекции?

en: And, put this code into the File Attachments field below.
mk: И, вметни го овој код во полето за Фајл Атачменти доле.

en: And, put this code into the Mail fields below.
mk: И, вметни го кодот во полињата за мејл доле.

en: Arabic
mk: Арапски

en: Background color
mk: Боја на позадина

en: Bangla
mk: Бенгали

en: Bosnian
mk: Босански

en: Brazilian Portuguese
mk: Бразилско-Португалски

en: Bulgarian
mk: Бугарски

en: Catalan
mk: Катлански

en: Checkboxes
mk: Полиња за штиклирање

en: Chinese (Simplified)
mk: Кинески (Поедноставен)

en: Chinese (Traditional)
mk: Кинески (Традиционален)

en: Choices
mk: Избори

en: Contact
mk: Контакт

en: Contact Form 7
mk: Контактна Форма 7

en: Contact Form 7 needs your support. Please donate today.
mk: На Контактна Форма 7 и е потребна вашата подршка. Ве молиме донирајте денес.

en: Contact form
mk: Контактна форма

en: Contact form created.
mk: Контактната форма е креирана.

en: Contact form deleted.
mk: Контактната форма е избришана.

en: Contact form saved.
mk: Контактната форма е зачувана.

en: Copy
mk: Копирај

en: Copy this code and paste it into the form left.
mk: Копирајте го овој код и пастирајте го во формата лево.

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
mk: Копирај го овој код и пастирај го во твојот пост, страна или во text widget полето.

en: Croatian
mk: Хрватски

en: Czech
mk: Чешки

en: Danish
mk: Дански

en: Database table created.
mk: Датабазната табела е креирана.

en: Default value
mk: Почетна вредност

en: Delete
mk: Избриши

en: Docs
mk: Документи

en: Donate
mk: Донирајте

en: Drop-down menu
mk: Drop-down мени

en: Dutch
mk: Холандски

en: Edit
mk: Едитирај

en: Edit Contact Forms
mk: Едитирај Контактни Форми

en: Email address seems invalid.
mk: Email адресата изгледа како да не е валидна.

en: Email address that sender entered is invalid
mk: Email адресата што праќачот ја има внесено не е валидна

en: Email field
mk: Email поле

en: English
mk: Англиски

en: Estonian
mk: Естонски

en: FAQ
mk: ЧПП

en: Failed to create database table.
mk: Неуспешно креирање на датабазна табела.

en: Failed to send your message. Please try later or contact administrator by other way.
mk: Неуспешно праќање на вашата порака. Ве молиме обидете се повторно или контактирајте го администраторот.

en: Failed to upload file.
mk: Неуспешно прикачување на фајл.

en: Failed to upload file. Error occurred.
mk: Неуспешно прикачување на фајл. Настана грешка.

en: File attachments:
mk: Фајл прикачувања:

en: File size limit
mk: Лимит на големина на фајл

en: File upload
mk: Прикачување на фајл

en: Finnish
mk: Фински

en: For image
mk: За слика

en: For input field
mk: За поле за внесување податоци

en: Foreground color
mk: Боја на предница

en: Form
mk: Форма

en: French
mk: Француски

en: From:
mk: Од:

en: From: %s
mk: Од: %s

en: Galician
mk: Галички

en: Generate Tag
mk: Генерирај Таг

en: Georgian
mk: Грузиски

en: German
mk: Германски

en: Greek
mk: Грчки

en: Hebrew
mk: Еврејски

en: Hide
mk: Сокриј

en: Hindi
mk: Хинду

en: Hungarian
mk: Унгарски

en: Image settings
mk: Подесувања за слика

en: Image size
mk: Големина на слика

en: Indonesian
mk: Индонезиски

en: Input field settings
mk: Подесувања на поле за внесување податоци

en: Insert a blank item as the first option?
mk: Вметни празна точка како прва опција?

en: Italian
mk: Италијански

en: Japanese
mk: Јапонски

en: Korean
mk: Корејски

en: Label
mk: Лабела

en: Large
mk: Големо

en: Latvian
mk: Латвиски

en: Lithuanian
mk: Летонски

en: Mail
mk: Мејл

en: Mail (2)
mk: Мејл (2)

en: Make checkboxes exclusive?
mk: Направи ги полињата за штиклирање ексклузивни?

en: Make this checkbox checked by default?
mk: Направи го ова поле за штиклирање штиклирано по дифолт?

en: Make this checkbox work inversely?
mk: Направи го полето за штиклирање да работи обратно?

en: Malay
mk: Малајски

en: Malayalam
mk: Малауалам

en: Medium
mk: Средно

en: Message Body:
mk: Содржина на пораката:

en: Message body:
mk: Содржина на пораката

en: Messages
mk: Пораки

en: Name
mk: Име

en: Norwegian
mk: Норвешки

en: Note: To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.
mk: За да користите CAPTCHA, треба да го инсталирате Really Simple Captcha плагинот.

en: Or
mk: Или

en: Persian
mk: Персиски

en: Please accept the terms to proceed.
mk: Ве молиме прифатете ги условите за да продолжите.

en: Please fill the required field.
mk: Ве молиме пополнете ги задолжителните полиња.

en: Polish
mk: Полски

en: Portuguese
mk: Португалски

en: Put a label first, a checkbox last?
mk: Стави лабела прво, а поле за штиклирање последно?

en: Quiz
mk: Квиз

en: Quizzes
mk: Квизови

en: Radio buttons
mk: Радио копчиња

en: Required field?
mk: Задолжително поле?

en: Romanian
mk: Романски

en: Russian
mk: Руски

en: Save
mk: Зачувај

en: Send
mk: Прати

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
mk: Праќачот го нема внесено точниот одговор на квизот

en: Sender's message was failed to send
mk: Пораката на праќачот не беше испратена успешно

en: Sender's message was sent successfully
mk: Пораката на праќачот беше испратена успешно

en: Sending ...
mk: Се праќа...

en: Serbian
mk: Српски

en: Settings
mk: Подесувања

en: Show
mk: Покажи

en: Slovak
mk: Словачки

en: Slovene
mk: Словенечки

en: Small
mk: Мало

en: Spanish
mk: Шпански

en: Subject
mk: Предмет

en: Subject:
mk: Тема:

en: Subject: %s
mk: Предмет: %s

en: Submit button
mk: Прати копче

en: Support
mk: Подршка

en: Swedish
mk: Шведски

en: Text area
mk: Текст област

en: Text field
mk: Текст поле

en: Thai
mk: Тајландски

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
mk: Кодот што праќачот го внесе не е ист со CAPTCHA кодот

en: There is a field of term that sender is needed to accept
mk: Има поле во условите што праќачот треба да го прифати.

en: There is a field that sender is needed to fill in
mk: Има поле што праќачот треба да го пополни.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
mk: Оваа контактна форма содржи CAPTCHA полиња, но потребните библиотеки (GD и FreeType) не се достапни на вашиот сервер.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
mk: Оваа контактна форма содржи CAPTCHA полиња, но привремениот фолдер за фајловите (%s) не постои или не може да се пишува на него. Можете да го креирате овој фолдер или да ги смените дозволите мануелно.

en: This contact form contains [icl] tags, but they are obsolete and no longer functioning on this version of Contact Form 7. <a href="http://contactform7.com/2009/12/25/contact-form-in-your-language/#Creating_contact_form_in_different_languages" target="_blank">There is a simpler way for creating contact forms of other languages</a> and you are recommended to use it.
mk: Оваа контактна форма содржи [icl] тагови кои се вон употреба и не функционираат повеќе од оваа верзија на Контантка Форма 7.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
mk: Оваа контактна форма содржи полиња за прикачување на фајл, но привремениот фолдер за сите фајлови (%s) не постои или неможат да се впишат податоци на него. Можете рачно да го креирате овој фолдер или да ги смените дозволите.

en: This field requires author's URL
mk: На ова поле недостига веб адресата на авторот

en: This field requires author's email address
mk: На ова поле недостига email адресата на авторот

en: This field requires author's name
mk: На ова поле недостига името на авторот

en: This file is too large.
mk: Овој фајл е премногу голем.

en: This file type is not allowed.
mk: Овој тип на фајл не е дозволен

en: This mail is sent via contact form on %1$s %2$s
mk: Овој мејл е пратен преку контактната форма на %1$s %2$s

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
mk: За да користите CAPTCHA, потребно ви е да го инсталирате <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> плагинот

en: To:
mk: До:

en: Turkish
mk: Турски

en: Ukrainian
mk: Украински

en: Untitled
mk: Неименуван

en: Uploaded file is not allowed file type
mk: Типов на фајл кој беше прикачен не е дозволен.

en: Uploaded file is too large
mk: Овој прикачен фајл е премногу голем

en: Uploading a file fails for PHP error
mk: Прикачувањето на фајлот не е успешно поради PHP грешка

en: Uploading a file fails for any reason
mk: Прикачување на фајл може да биде неуспешно поради повеќе причини

en: Use HTML content type
mk: Користи HTML тип на содржина

en: Use mail (2)
mk: Користи мејл (2)

en: Use the default language (%s)
mk: Користи го однапред зададениот јазик (%s)

en: Use this text as watermark?
mk: Дали сакаш да го користиш овој текст како печат на позадината?

en: Validation errors occurred
mk: Грешки во валидација

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
mk: Грешка во валидација. Ве молиме потврдете ги полињата и обидете се повторно.

en: Vietnamese
mk: Виетнамиски

en: Wrap each item with <label> tag?
mk: Направи му wrap на овој објект со <label> тагот?

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: На работ си да ја избришеш оваа контакт форма.
      'Откажи' за да стопираш, 'ОК'за да избришеш.

en: Your Email
mk: Вашиот Email

en: Your Message
mk: Вашата порака

en: Your Name
mk: Вашето име

en: Your answer is not correct.
mk: Вашиот одговор не е точен.

en: Your contribution is needed for making this plugin better.
mk: Вашата подршка е потребна за овој плагин да стане подобар.

en: Your entered code is incorrect.
mk: Кодот што го внесовте не е точен.

en: Your message was sent successfully. Thanks.
mk: Вашата порака беше испратена успешно. Благодарам.

en: bytes
mk: бајтови

en: optional
mk: незадолжително
