Contact Form 7 v.3.1.1 - en to cs_CZ translation catalogue (231 entries)

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
cs_CZ: %1$s is <strong>zastaralé</strong> od Contact Form 7 verze %2$s bez dostupné alternativní náhrady.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
cs_CZ: %1$s is <strong>zastaralé</strong> od Contact Form 7 verze %2$s! Použijte raději %3$s.

en: %s ago
cs_CZ: před %s

en: (required)
cs_CZ: (vyžadováno)

en: (select language)
cs_CZ: (vybrat jazyk)

en: * One choice per line.
cs_CZ: * Jedna volba na řádek.

en: * That means visitor who accepts the term unchecks it.
cs_CZ: * nezaškrtnuto

en: * quiz|answer (e.g. 1+1=?|2)
cs_CZ: * kontrolní otázka|odpověď (e.g. 1+1=?|2)

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
cs_CZ: <strong>Contact Form 7 %1$s vyžaduje verzi WordPressu %2$s nebo vyšší.</strong> Aktualizujte prosím verzi <a href="%3$s">WordPressu</a>.

en: <strong>Jetpack may cause problems for other plugins in certain cases.</strong> <a href="%s" target="_blank">See how to avoid it.</a>
cs_CZ: <strong>Jetpack může způsobovat problémy s některými pluginy.</strong> <a href="%s" target="_blank">Podívejte se, jak tomu zabránit..</a>

en: Acceptable file types
cs_CZ: Povolené typy souborů

en: Acceptance
cs_CZ: Schválení

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add New Contact Form
cs_CZ: Přidat nový kontaktní formulář

en: Additional Settings
cs_CZ: Další nastavení

en: Additional headers:
cs_CZ: Doplňková záhlaví:

en: Admin Screen
cs_CZ: Obrazovka správce

en: Afrikaans
cs_CZ: Afrikánština

en: Albanian
cs_CZ: Albánština

en: Allow multiple selections?
cs_CZ: Povolit vícenásobný výběr?

en: And, put this code into the File Attachments field below.
cs_CZ: a vložte tento kód pole "přílohy" níže.

en: And, put this code into the Mail fields below.
cs_CZ: a vložte tento kód do emailového pole níže.

en: Arabic
cs_CZ: Arabština

en: Armenian
cs_CZ: Arménština

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Azerbaijani
cs_CZ: Azerbajdžánština

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Bangla
cs_CZ: Bengálština

en: Basque
cs_CZ: Baskidština

en: Belarusian
cs_CZ: Běloruština

en: Bosnian
cs_CZ: Bosenština

en: Brazilian Portuguese
cs_CZ: Brazilská portugalština

en: Bulgarian
cs_CZ: Bulharština

en: Catalan
cs_CZ: Katalánština

en: Central Kurdish
cs_CZ: Střední Kurdština

en: Checkboxes
cs_CZ: Zaškrtávací políčka

en: Chinese (Simplified)
cs_CZ: Čínština (zjednodušená)

en: Chinese (Traditional)
cs_CZ: Čínština (tradiční)

en: Choices
cs_CZ: Volby

en: Contact
cs_CZ: Kontakt

en: Contact Form
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Contact Form 7 Needs Your Support
cs_CZ: Contact Form 7 potřebuje Vaší podporu

en: Contact Forms
cs_CZ: Kontaktní formuláře

en: Contact form %d
cs_CZ: Kontaktní formulář  %d

en: Contact form created.
cs_CZ: Kontaktní formulář byl vytvořen.

en: Contact form deleted.
cs_CZ: Kontaktní formulář byl smazán.

en: Contact form saved.
cs_CZ: Kontaktní formulář byl uložen.

en: Copy
cs_CZ: Zkopírovat

en: Copy this code and paste it into the form left.
cs_CZ: Zkopírujte tento kód a vložte jej do formuláře vlevo.

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
cs_CZ: Zkopírujte tento kód a vložte jej do Vaší stránky, příspěvku nebo postraního panelu.

en: Croatian
cs_CZ: Chorvatština

en: Czech
cs_CZ: Čeština

en: Danish
cs_CZ: Dánština

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date format seems invalid.
cs_CZ: Formát data se nezdá být správný.

en: Date format that the sender entered is invalid
cs_CZ: Formát data odesílatele není zadan správně

en: Date is earlier than minimum limit
cs_CZ: Datum je dřívější než minimální limit

en: Date is later than maximum limit
cs_CZ: Datum je pozdější než maximální limit

en: Default value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Did You Know?
cs_CZ: Věděli jste?

en: Dismiss
cs_CZ: Odmítnout

en: Docs
cs_CZ: Dokumentace

en: Donate
cs_CZ: Přispět

en: Drop-down menu
cs_CZ: Rozbalovací menu

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikovat

en: Dutch
cs_CZ: Holandština

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Editovat &#8220;%s&#8221;

en: Edit Contact Form
cs_CZ: Upravit kontaktní formulář

en: Email address seems invalid.
cs_CZ: Emailová adresa se nezdá správně.

en: Email address that the sender entered is invalid
cs_CZ: Emailová adresa odesílatele není zadaná správně

en: English
cs_CZ: Angličtina

en: Error in deleting.
cs_CZ: Chyba při mazání.

en: Estonian
cs_CZ: Estonština

en: Failed to send your message. Please try later or contact the administrator by another method.
cs_CZ: Vaše zpráva nebyla odeslána. Prosím zkuste odeslat zprávu později nebo kontaktujte administrátora.

en: Failed to upload file.
cs_CZ: Nahrání souboru se nezdařilo.

en: Failed to upload file. Error occurred.
cs_CZ: Nahrávání souboru selhalo.

en: File attachments:
cs_CZ: Přílohy:

en: File size limit
cs_CZ: Maximální velikost souboru

en: File upload
cs_CZ: Nahrát soubor

en: Finnish
cs_CZ: Finština

en: For image
cs_CZ: Pro obrázek

en: For input field
cs_CZ: Pro vstupní pole

en: Foreground color
cs_CZ: Barva popředí

en: Form
cs_CZ: Formulář

en: French
cs_CZ: Francouzština

en: From:
cs_CZ: Od:

en: From: %s
cs_CZ: Od: %s

en: Generate Tag
cs_CZ: Generovat kód:

en: Georgian
cs_CZ: Gruzínština

en: German
cs_CZ: Němčina

en: Get Started
cs_CZ: Jak začít

en: Getting Started with Contact Form 7
cs_CZ: Jak začít s Contact Form 7

en: Greek
cs_CZ: Řečtina

en: Gujarati
cs_CZ: Gudžarátština

en: Hebrew
cs_CZ: Hebrejština

en: Hindi
cs_CZ: Hindština

en: How Tags Work
cs_CZ: Jak fungují štítky

en: Hungarian
cs_CZ: Maďarština

en: Image settings
cs_CZ: Nastavení obrázků

en: Image size
cs_CZ: Velikost obrázku

en: Indian Bengali
cs_CZ: Indická Bengálština

en: Indonesian
cs_CZ: Indonéština

en: Input field settings
cs_CZ: Nastavení vstupního pole

en: Insert a blank item as the first option?
cs_CZ: Vložit práznou hodnotu jako první možnost?

en: Irish
cs_CZ: Irsky

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you. If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider making a donation.
cs_CZ: Je těžké pokračovat ve vývoji a podpoře pro tento plugin bez příspěvků od uživatelů, jako jste vy. Pokud rádi používáte Kontaktní formulář 7 a shledáváte ho užitečným, prosím, zvažte příspěvek vývojářům.

en: Italian
cs_CZ: Italština

en: Japanese
cs_CZ: Japonština

en: Korean
cs_CZ: Korejština

en: Label
cs_CZ: Štítek

en: Large
cs_CZ: Velký

en: Latvian
cs_CZ: Lotyština

en: Lithuanian
cs_CZ: Litevština

en: Macedonian
cs_CZ: Makedonština

en: Mail
cs_CZ: Email

en: Mail (2)
cs_CZ: Druhý email.

en: Make checkboxes exclusive?
cs_CZ: Vytvořit výhradní zaškrtávací tlačítko?

en: Make this checkbox checked by default?
cs_CZ: Nastavit zaškrtnutí jako výchozí volbu?

en: Make this checkbox work inversely?
cs_CZ: Vytvořit inverzní zaškrtávací tlačítko?

en: Malay
cs_CZ: Malajština

en: Maltese
cs_CZ: Maltština

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Message Body:
cs_CZ: Zpráva:

en: Message body:
cs_CZ: Tělo zprávy:

en: Messages
cs_CZ: Zprávy

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Norwegian
cs_CZ: Norština

en: Note: To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.
cs_CZ: Upozornění: Pro použití ověřování CAPTCHA musíte mít nainstalovaný plugin Really Simple CAPTCHA.

en: Number (slider)
cs_CZ: Číslo (slider)

en: Number (spinbox)
cs_CZ: Číslo (spinbox)

en: Number format seems invalid.
cs_CZ: Formát čísla se nezdá být správný.

en: Number format that the sender entered is invalid
cs_CZ: Formát čísla zadaný odesílatelem není správný

en: Number is larger than maximum limit
cs_CZ: Číslo je větší než maximální limit

en: Number is smaller than minimum limit
cs_CZ: Číslo je menší než minimální limit

en: Old code is also available.
cs_CZ: Můžete použít i starší verzi kódu.

en: Or
cs_CZ: Nebo

en: Persian
cs_CZ: Perština

en: Please accept the terms to proceed.
cs_CZ: Přijměte podmínky pro pokračování.

en: Please fill the required field.
cs_CZ: Prosím, vyplňte vyžadovaná pole.

en: Polish
cs_CZ: Polština

en: Portuguese
cs_CZ: Portugalština

en: Put a label first, a checkbox last?
cs_CZ: Vložit popis první a zaškrtávací políčko jako poslední?

en: Quiz
cs_CZ: Kontrolní otázka

en: Quizzes
cs_CZ: Kontrolní otázky

en: Radio buttons
cs_CZ: Přepínací tlačítka

en: Required field?
cs_CZ: Vyžadované pole?

en: Romanian
cs_CZ: Rumunština

en: Russian
cs_CZ: Ruština

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save Messages with Flamingo
cs_CZ: Uložit zprávy s Flamingo

en: Search Contact Forms
cs_CZ: Vyhledat kontaktní formuláře

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
cs_CZ: Výsledky vyhledávání pro &#8220;%s&#8221;

en: Selectable Recipient with Pipes
cs_CZ: Volitelné spojení příjemců pomocí Pipes

en: Send
cs_CZ: Odeslat

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
cs_CZ: Odesílatel nezadal správnou odpověď na kontrolní otázku

en: Sender's message was failed to send
cs_CZ: Odesílatelova zpráva nebyla odeslána

en: Sender's message was sent successfully
cs_CZ: Odesílatelova zpráva byla úspěšně odeslána

en: Sending ...
cs_CZ: Odesílám...

en: Serbian
cs_CZ: Srbština

en: Setting Up Mail
cs_CZ: Nastavení emailu

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Shortcode
cs_CZ: Kód zkratka (short-code)

en: Slovak
cs_CZ: Slovenština

en: Slovene
cs_CZ: Slovinština

en: Small
cs_CZ: Malý

en: Spam Filtering with Akismet
cs_CZ: Filtrování spamu pomocí Akismet

en: Spanish
cs_CZ: Španělština

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Subject:
cs_CZ: Předmět:

en: Subject: %s
cs_CZ: Předmět: %s

en: Submission was referred to as spam
cs_CZ: Odeslané bylo označeno jako spam

en: Submit button
cs_CZ: Tlačítko odeslat

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Swedish
cs_CZ: Švédština

en: Telephone number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Telephone number seems invalid.
cs_CZ: Telefonní číslo se nezdá být správně.

en: Telephone number that the sender entered is invalid
cs_CZ: Telefonní číslo zadané odesílatelem není zadané správně

en: Text area
cs_CZ: Textovou oblast

en: Text field
cs_CZ: Textové pole

en: Thai
cs_CZ: Thaiština

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
cs_CZ: Ověřovací kód CAPTCHA zadaný odesílatelem není zadaný správně

en: There are terms that the sender must accept
cs_CZ: Musíte souhlasit s podmínkami odesílatele

en: There is a field that the sender must fill in
cs_CZ: Toto pole musí být vyplněno

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
cs_CZ: Tento kontaktní formulář obsahuje CAPTCHA ověřovací pole, ale potřebná knihovna (GD and FreeType) není na Vašem serveru k dispozici.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
cs_CZ: Tento kontaktní formulář obsahuje CAPTCHA ověřovací pole, ale složka se soubory (%s) neexistuje nebo není povolen zápis. Vytvořte prosím složku nebo změnte atribut manuálně.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
cs_CZ: Tento kontaktní formulář obsahuje funkci nahrávání souborů, ale složka pro soubory (%s) neexistuje nebo není povolen zápis. Vytvořte prosím složku nebo změnte atribut manuálně.

en: This date is too early.
cs_CZ: Toto datum je příliš nové.

en: This date is too late.
cs_CZ: Toto datum je příliš staré.

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
cs_CZ: Tento email byl odeslán pomocí kontaktního formuláře z %1$s %2$s

en: This field requires author's URL
cs_CZ: Toto pole vyžaduje URL autora

en: This field requires author's email address
cs_CZ: Toto pole vyžaduje emailovou adresu autora

en: This field requires author's name
cs_CZ: Toto pole vyžaduje jméno autora

en: This file is too large.
cs_CZ: Tento soubor je příliš velký.

en: This file type is not allowed.
cs_CZ: Tento typ souboru není povolen.

en: This number is too large.
cs_CZ: Toto číslo je příliš velké.

en: This number is too small.
cs_CZ: Toto číslo je příliš malé.

en: Title
cs_CZ: Název

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
cs_CZ: Pokud chcete používat plugin <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> musí být naistalován.

en: To:
cs_CZ: Komu:

en: Tracking with Google Analytics
cs_CZ: Tracking s Google Analytics

en: Turkish
cs_CZ: Turečtina

en: URL
cs_CZ: URL adresa

en: URL seems invalid.
cs_CZ: URL adresa se nezdá být správně.

en: URL that the sender entered is invalid
cs_CZ: URL adresa od odesílatele není zadaná správně

en: Ukrainian
cs_CZ: Ukrajinština

en: Untitled
cs_CZ: Bez názvu

en: Uploaded file is not allowed file type
cs_CZ: Typ nahrávaného souboru není povolen

en: Uploaded file is too large
cs_CZ: Nahrávaný soubor je příliš velký

en: Uploading a file fails for PHP error
cs_CZ: Nahrávání souboru selhalo kvůli PHP chybě

en: Uploading a file fails for any reason
cs_CZ: Nahrávání souboru selhalo z neznámé příčiny

en: Use HTML content type
cs_CZ: Použít v obsahu HTML

en: Use mail (2)
cs_CZ: Použít druhý email.

en: Use the default language (%s)
cs_CZ: Použít výchozí jazyk (%s)

en: Use this text as placeholder?
cs_CZ: Použít tento text jako placeholder?

en: Validation errors occurred
cs_CZ: Chyba ověření.

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
cs_CZ: Chyba ověření. Prosím ověřte správnost pole a odešlete znovu.

en: Vietnamese
cs_CZ: Vietnamština

en: Wrap each item with <label> tag?
cs_CZ: Přidat ke každé položce <label> štítek?

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
cs_CZ: Chcete smazat kontaktní formulář? 
      'Storno' zrušíte akci, 'OK' smažete formulář.

en: You are not allowed to delete this item.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k vymazání této položky.

en: You are not allowed to edit this item.
cs_CZ: Nemáte oprávnění editovat tuto položku.

en: Your Email
cs_CZ: Váš email

en: Your Message
cs_CZ: Vaše zpráva

en: Your Name
cs_CZ: Vaše jméno

en: Your answer is not correct.
cs_CZ: Vaše odpověď není správná.

en: Your entered code is incorrect.
cs_CZ: Vložený kód není správný.

en: Your message was sent successfully. Thanks.
cs_CZ: Vaše zpráva byla úspěšně odeslána. Děkujeme.

en: bytes
cs_CZ: bytů

en: optional
cs_CZ: volitelně
