Contact Form 7 - Arabic v.1.3 - en to ar_AE translation catalogue (226 entries)

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
ar_AE: %1$s تم <strong>إهماله</strong>منذ إصدار الإضافة رقم %2$s ولا توجد بدائل متوفرة.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
ar_AE: %1$s تم <strong>إهماله</strong>منذ إصدار الإضافة رقم %2$s! استخدم %3$s كبديل.

en: %s ago
ar_AE: %s مضت

en: (required)
ar_AE: (مطلوب)

en: (select language)
ar_AE: (أختيار اللغة)

en: * One choice per line.
ar_AE: * اختيار واحد لكل سطر

en: * That means visitor who accepts the term unchecks it.
ar_AE: * النجمة تعني أن الزوار الذين وافقوا على الشروط لم يقوموا بتحديد الخيار.

en: * quiz|answer (e.g. 1+1=?|2)
ar_AE: * سؤال|جواب (على سبيل المثال 1+1=?|2)

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
ar_AE: <strong>Contact Form 7 %1$s تتطلب ووردبريس %2$s أو أعلى. </strong> رجاءاً <a href="%3$s">قم بتحديث ووردبريس</a> أولاً.

en: <strong>Jetpack may cause problems for other plugins in certain cases.</strong> <a href="%s" target="_blank">See how to avoid it.</a>
ar_AE: <strong>جيت باك قد تسبب مشاكل مع إضافات أخرى وذلك في بعض الحالات./strong> <a href="%s" target="_blank">أنظر كيف تتخلص من هذه المشكلة!</a>

en: Acceptable file types
ar_AE: أنواع الملفات المقبولة

en: Acceptance
ar_AE: قبول

en: Add New
ar_AE: أضف

en: Additional Settings
ar_AE: الإعدادات الإضافية

en: Additional headers:
ar_AE: ترويسة إضافية:

en: Afrikaans
ar_AE: الأفريكانية

en: Akismet
ar_AE: أكسميت

en: Albanian
ar_AE: الألبانية

en: Allow multiple selections?
ar_AE: السماح للإختيارات المُتعددة؟

en: And, put this code into the File Attachments field below.
ar_AE: و أضف هذا الكود بداخل حقل الملفات المُرفقة في الأسفل.

en: And, put this code into the Mail fields below.
ar_AE: و أضف هذا الكود بداخل حقول البريد في الأسفل.

en: Arabic
ar_AE: العربيّة

en: Armenian
ar_AE: الأرمينية

en: Author
ar_AE: الكاتب

en: Azerbaijani
ar_AE: الأذربيجانية

en: Background color
ar_AE: لون الخلفية

en: Bangla
ar_AE: البنغالية

en: Basque
ar_AE: باسكي

en: Belarusian
ar_AE: البيلاروسية

en: Bosnian
ar_AE: البوسنيّة

en: Brazilian Portuguese
ar_AE: البرتغالية البرازيلية

en: Bulgarian
ar_AE: البلغاريّة

en: CAPTCHA
ar_AE: التحقق البشري

en: Catalan
ar_AE: كاتالاني

en: Checkboxes
ar_AE: صناديق الأختيار

en: Chinese (Simplified)
ar_AE: الصينية المُبسطة

en: Chinese (Traditional)
ar_AE: الصينية (التقليدية)

en: Choices
ar_AE: اختيارات

en: Contact
ar_AE: مراسلة

en: Contact Form
ar_AE: إستمارة المراسلة

en: Contact Form 7 needs your support. Please donate today.
ar_AE: Contact Form 7 يحتاج إلى دعمك. تبرع لنا اليوم!

en: Contact Forms
ar_AE: إستمارات المراسلة

en: Contact form %d
ar_AE: استمارة المراسلة %d

en: Contact form created.
ar_AE: تم إنشاء إستمارة المراسلة.

en: Contact form deleted.
ar_AE: تم حذف الإستمارة.

en: Contact form saved.
ar_AE: تم حفظ الإستمارة.

en: Copy
ar_AE: نسخ

en: Copy this code and paste it into the form left.
ar_AE: أنسخ هذا الكود وألصقه بداخل الإستمارة ليظهر لديك.

en: Copy this code and paste it into your post, page or text widget content.
ar_AE: أنسخ هذا الكود وقم بلصقه بداخل موضوعك، صفحتك، أو حتى في المربعات الجانبيّة.

en: Croatian
ar_AE: الكرواتية

en: Czech
ar_AE: التشيكية

en: Danish
ar_AE: الدنماركيّة

en: Date
ar_AE: التاريخ

en: Date format seems invalid.
ar_AE: صيغة التاريخ تبدو غير صحيحة.

en: Date format that the sender entered is invalid
ar_AE: صيغة التاريخ الذي أدخلها المُرسل غير صحيحة

en: Date is earlier than minimum limit
ar_AE: التاريخ أقدم من الحد الأدنى

en: Date is later than maximum limit
ar_AE: التاريخ أبعد من الحد الأقصى

en: Default value
ar_AE: القيمة الإفتراضيّة

en: Delete
ar_AE: حذف

en: Docs
ar_AE: مستندات

en: Donate
ar_AE: تبرّع

en: Drop-down menu
ar_AE: قائمة منسدلة

en: Dutch
ar_AE: الهولندية

en: Edit
ar_AE: تحرير

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ar_AE: تحرير &#8220;%s&#8221;

en: Edit Contact Forms
ar_AE: تحرير إستمارات المراسلة

en: Email
ar_AE: بريدك الإلكتروني

en: Email address seems invalid.
ar_AE: يبدو أن البريد الإلكتروني خاطئ

en: Email address that the sender entered is invalid
ar_AE: البريد الإلكتروني الذي قام بإدخاله المرسل غير صحيح

en: English
ar_AE: الإنجليزيّة

en: Error in deleting.
ar_AE: حدث خطأ أثناء الحذف.

en: Esperanto
ar_AE: لغة إسبرانتو الدولية

en: Estonian
ar_AE: الاستونية

en: FAQ
ar_AE: الأسئلة الشائعة

en: Failed to send your message. Please try later or contact the administrator by another method.
ar_AE: فشل في إرسال الرسالة. الرجاء المحاولة مجدداً أو مخاطبة المسؤول عن الموقع بطريقة أخرى مثل الفيس بوك أو التويتر.

en: Failed to upload file.
ar_AE: فشل في رفع الملف

en: Failed to upload file. Error occurred.
ar_AE: خطأ في رفع الملف.

en: File attachments:
ar_AE: الملفات المُرفقة:

en: File size limit
ar_AE: الحد الأقصى لحجم الملف

en: File upload
ar_AE: رفع ملف

en: Finnish
ar_AE: الفنلنديّة

en: For image
ar_AE: للصورة

en: For input field
ar_AE: لحقل الإدخال الخاص بالتحقق البشري

en: Foreground color
ar_AE: لون المقدمة

en: Form
ar_AE: استمارة

en: French
ar_AE: الفرنسية

en: From:
ar_AE: من:

en: From: %s
ar_AE: من: %s

en: Galician
ar_AE: الجاليكية

en: Generate Tag
ar_AE: توليد وسم

en: Georgian
ar_AE: الجورجيّة

en: German
ar_AE: الألمانيّة

en: Greek
ar_AE: اليونانية

en: Hebrew
ar_AE: العبرية

en: Hindi
ar_AE: الهنديّة

en: Hungarian
ar_AE: الهنجاريّة

en: Image settings
ar_AE: إعدادات الصورة

en: Image size
ar_AE: حجم الصورة

en: Indonesian
ar_AE: الأندونيسية

en: Input field settings
ar_AE: إعدادات حقل الإدخال

en: Insert a blank item as the first option?
ar_AE: إدخال عنصر فارغ كأول خيار؟

en: Irish
ar_AE: الإيرلندية

en: Italian
ar_AE: الإيطاليّة

en: Japanese
ar_AE: اليابانيّة

en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
ar_AE: مجرد إضافة إتصل بنا أخرى. بسيطة لكنها مرنة.

en: Korean
ar_AE: الكوريّة

en: Label
ar_AE: وسم

en: Large
ar_AE: كبير

en: Latvian
ar_AE: اللاتيفية

en: Lithuanian
ar_AE: اللتوانيّة

en: Macedonian
ar_AE: المقدونية

en: Mail
ar_AE: البريد الأول

en: Mail (2)
ar_AE: البريد الثاني

en: Make checkboxes exclusive?
ar_AE: منع الإختيار المُـتعدد؟

en: Make this checkbox checked by default?
ar_AE: جعل هذا الخيّار مفعّل تلقائياً؟

en: Make this checkbox work inversely?
ar_AE: جعل هذا الخيار يعمل بشكل عكسي؟

en: Malay
ar_AE: الملايو

en: Malayalam
ar_AE: المالايالامية

en: Maltese
ar_AE: المالطية

en: Medium
ar_AE: متوسط

en: Message Body:
ar_AE: الرسالة:

en: Message body:
ar_AE: الرسالة:

en: Messages
ar_AE: الرسائل

en: Name
ar_AE: الأسم

en: Norwegian
ar_AE: النرويجيّة

en: Note: To use CAPTCHA, you need Really Simple CAPTCHA plugin installed.
ar_AE: ملاحظة: لإستخدام التحقق البشري، عليك أن تقوم بتنزيل إضافة Really Simple CAPTCHA.

en: Number (slider)
ar_AE: الرقم (اختيار جرافيكي)

en: Number (spinbox)
ar_AE: الرقم (صندوق متحرك)

en: Number format seems invalid.
ar_AE: الرقم أصغر من الحد الأدنى

en: Number format that the sender entered is invalid
ar_AE: صيغة الرقم تبدو غير صحيحة.

en: Number is larger than maximum limit
ar_AE: الرقم أكبر من الحد الأقصى

en: Number is smaller than minimum limit
ar_AE: الرقم أصغر من الحد الأدنى

en: Old code is also available.
ar_AE: الكود القديم لازال متوفراً.

en: Or
ar_AE: أو

en: Persian
ar_AE: الفارسيّة

en: Please accept the terms to proceed.
ar_AE: الرجاء الموافقة على الشروط لإكمال العمليّة.

en: Please fill the required field.
ar_AE: الرجاء أكمل الحقول الناقصة

en: Polish
ar_AE: البولنديّة

en: Portuguese
ar_AE: البرتغاليّة

en: Put a label first, a checkbox last?
ar_AE: جعل الأسم في الأعلى والخيار في الأسفل؟

en: Quiz
ar_AE: سؤال

en: Quizzes
ar_AE: الأسئلة

en: Radio buttons
ar_AE: الأزرار الأختيار (Radio)

en: Required field?
ar_AE: حقل مطلوب؟

en: Romanian
ar_AE: الرومانيّة

en: Russian
ar_AE: الروسيّة

en: Save
ar_AE: حفظ

en: Search Contact Forms
ar_AE: بحث إستمارات المراسلة

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ar_AE: نتائج البحث لـ &#8220;%s&#8221;

en: Send
ar_AE: إرسال

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
ar_AE: لم تقم بإدخال إجابة صحيحة للإختبار.

en: Sender's message was failed to send
ar_AE: فشل في إرسال الرسالة

en: Sender's message was sent successfully
ar_AE: تم إرسال الرسالة بنجاح

en: Sending ...
ar_AE: جاري الإرسال ...

en: Serbian
ar_AE: الصربيّة

en: Settings
ar_AE: الإعدادات

en: Shortcode
ar_AE: الشفرات المختصرة

en: Sinhala
ar_AE: السنهالية

en: Slovak
ar_AE: السلوفاكيّة

en: Slovene
ar_AE: السلوفينيّة

en: Small
ar_AE: صغير

en: Spanish
ar_AE: الأسبانيّة

en: Subject
ar_AE: العنوان

en: Subject:
ar_AE: العنوان:

en: Subject: %s
ar_AE: العنوان: %s

en: Submission was referred to as spam
ar_AE: المدخلات الذي أرسلتها أعتبرت على أنها سبام

en: Submit button
ar_AE: زر الإرسال

en: Support
ar_AE: الدعم الفني

en: Swedish
ar_AE: السويديّة

en: Tagalog
ar_AE: التاجالوجية

en: Tamil
ar_AE: التاميل

en: Telephone number
ar_AE: رقم الهاتف

en: Telephone number seems invalid.
ar_AE: يبدو أن رقم الهاتف غير صحيح

en: Telephone number that the sender entered is invalid
ar_AE: رقم الهاتف الذي أدخله المرسل غير صحيحاً

en: Text area
ar_AE: صندوق النص

en: Text field
ar_AE: حقل النص

en: Thai
ar_AE: التايلنديّة

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
ar_AE: الكود الذي قمت بإدخاله في التحقق البشري غير مُتطابق

en: There are terms that the sender must accept
ar_AE: يوجد حقل خاص بشروط الخدمة، يجب على المرسل الموافقة عليها.

en: There is a field that the sender must fill in
ar_AE: هُناك حقل يتوجب على المُرسل تعبئته

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
ar_AE: هذه الإستمارة الخاصة بالتراسل تحتوي على حقل التحقق البشري، لكن مكتبة الصور GD غير متوفرة على السيرفر كما يبدو.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
ar_AE: هذه الإستمارة الخاصة بالتراسل تحتوي على حقل التحقق البشري، لكن المجلد المؤقت الخاص بالملفات (%s) غير موجود أو غير قابل للكتابة عليه. عليك إنشاء مجلد جديد أو تغيير صلاحياته يدوياً إن وجد.

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
ar_AE: هذه الإستمارة تحتوي على حقول لرفع الملفات، لكن المجلد المؤقت الخاص بالملفات (%s) غير موجود أو غير قابل للكتابة عليه. عليك أن تنشئ مجلد جديد أو إعطاء التصاريح بشكل يدوي لجعله قابل للكتابة.

en: This date is too early.
ar_AE: التاريخ مبكر جداً.

en: This date is too late.
ar_AE: التاريخ بعيد جداً.

en: This field requires author's URL
ar_AE: إنشاء حقل لطلب رابط موقع مُرسل الرسالة

en: This field requires author's email address
ar_AE: إنشاء حقل لطلب البريد الإلكتروني لمرسل الرسالة

en: This field requires author's name
ar_AE: إنشاء حقل لطلب أسم مرسل الرسالة

en: This file is too large.
ar_AE: هذا الملف كبير جداً

en: This file type is not allowed.
ar_AE: هذا النوع من الملفات غير مسموح به

en: This mail is sent via contact form on %1$s %2$s
ar_AE: هذه الرسالة أرسلت من %1$s %2$s

en: This number is too large.
ar_AE: الرقم كبير جداً.

en: This number is too small.
ar_AE: الرقم صغير جداً

en: Title
ar_AE: العنوان

en: To use CAPTCHA, you need <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a> plugin installed.
ar_AE: لإستخدام التحقق البشري، عليك أن تقوم بتنزيل إضافة <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/really-simple-captcha/">Really Simple CAPTCHA</a>.

en: To:
ar_AE: إلى:

en: Turkish
ar_AE: التركيّة

en: URL
ar_AE: الرابط التشعبي

en: URL seems invalid.
ar_AE: يبدو أن الرابط غير صحيح

en: URL that the sender entered is invalid
ar_AE: الرابط الذي أدخله المُرسل يبدو غير صحيحاً

en: Ukrainian
ar_AE: الأوكرانيّة

en: Untitled
ar_AE: بدون عنوان

en: Uploaded file is not allowed file type
ar_AE: صيغة الملف المرفوع غير مسموح بها

en: Uploaded file is too large
ar_AE: الملف المرفوع كبير جداً

en: Uploading a file fails for PHP error
ar_AE: فشل في رفع الملف بسبب خطأ في PHP

en: Uploading a file fails for any reason
ar_AE: فشل في رفع الملف لسبب ما.

en: Use HTML content type
ar_AE: إستخدام HTML في الرسالة

en: Use mail (2)
ar_AE: استخدم البريد الثاني

en: Use the default language (%s)
ar_AE: اللغة الإفتراضية (%s)

en: Use this text as placeholder?
ar_AE: أستخدام النص كعلامة مائية لحفظ الحقوق؟

en: Validation errors occurred
ar_AE: حدث خطأ أثناء التحقق

en: Validation errors occurred. Please confirm the fields and submit it again.
ar_AE: حدث خطأ أثناء التحقق. الرجاء التأكد من الحقول ومعاودة الإرسال مجدداً.

en: Vietnamese
ar_AE: الفيتناميّة

en: Wrap each item with <label> tag?
ar_AE: جعل اسامي الأختيارات بنفس لون وشكل الأختيارات الدائرية، أي ضم الخيارات بوسم واحد.

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ar_AE: أنت على وشك حذف إستمارة المراسلة هذه. 
    "إلغاء" لإلغاء العملية، "موافق" للحذف.

en: You are not allowed to delete this item.
ar_AE: غير مصرح الحذف

en: You are not allowed to edit this item.
ar_AE: غير مصرح لك التعديل

en: Your Email
ar_AE: بريدك الإلكتروني

en: Your Message
ar_AE: رسالتك

en: Your Name
ar_AE: أسمك الكريم

en: Your answer is not correct.
ar_AE: إجابتك غير صحيحة.

en: Your contribution is needed for making this plugin better.
ar_AE: مشاركتك مطلوبة لجعل الإضافة تتطور بشكل أفضل مستقبلا ً.

en: Your entered code is incorrect.
ar_AE: لقد قمت بإدخال كود خاطئ.

en: Your message was sent successfully. Thanks.
ar_AE: تم إرسال الرسالة بنجاح. شكراً

en: bytes
ar_AE: بايت

en: optional
ar_AE: اختياري
